20 grudnia 2014X jubileuszowe spotkanie z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

"9.15 - zbiórka pod szkołą. 9.30 - wyjazd do Krakowa!" - tak pani Wioletta Luberda, kierownik wycieczki, w porozumieniu z panem Janem Gackiem, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Borze, zapowiedziała dziesiąty już wyjazd borzańskich uczniów i ich nauczycieli do krakowskiego Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły na ul. Kanoniczej w grudniu 2014 roku. W 1994 roku po raz pierwszy najmłodsi przedstawiciele społeczności Boru przybyli do Krakowa, gdzie z inicjatywy pana Jana Gacka odbyła się pierwsza wystawa prac plastycznych i szopek bożonarodzeniowych zgłoszonych do konkursu Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich połączona z koncertem kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Borze, w Rogoźniku i Tokarnii. Jak co roku gospodarz obiektu, ks. dr. Andrzej Józef Nowobilski, otworzył przed kolędnikami bramy muzeum. Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z księżmi z krakowskiej diecezji powitał przybyłych i podziękował za dary, którymi podzielił się z najmłodszymi zgromadzonymi na sali, wywołując tym samym spory entuzjazm. Z przemówienia zarówno pana Jana Gacka, jak i nowego wójta gminy Szaflary, pana Rafała Szkaradzińskiego, obecnego na sali, dało się odczuć radość ze wspólnego kolędowania, a zadeklarowana nadzieja na kontynuację tego lokalnego zwyczaju zapowiada ponowne takie spotkanie za rok.

Chociaż oficjalne otwarcie wystawy prac plastycznych i szopek bożonarodzeniowych przez odbyło się właśnie w dniu 20.12.2014 roku, podziwianie prac możliwe było już krótko przed tym terminem. Szopki, choinki, gwiazdy betlejemskie i inne interpretacje plastyczne młodego pokolenia z parafii i miejscowości karpackich zdobić będą wnętrza podziemi muzeum do 4 lutego 2015 roku. Do obejrzenia wszystkich prac gorąco zachęcamy.

Serdeczne podziękowania składamy gospodarzom Muzeum Archidiecezji w Krakowie za umożliwienie wystawienia prac i spotkania się na wspólnym kolędowaniu. Dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej w Rogoźniku i zespołowi z Tokarnii za współpracę i mile spędzony wspólnie czas. Za pyszne ciastka, moskole, wędliny i sery, które zadbały o siłę do śpiewania wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Borze dziękujemy Rodzicom, którzy zaoferowali swoja pomoc, oraz pani Małgorzacie Gacek wraz z uczennicami, które pomogły upiec moskole.

Życzymy wszystkim wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Za rok też się spotkajmy!Relacja: Bożena Bąk

Jak od dziesięciu lat świętowanie okresu bożonarodzeniowego rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Archidiecezjalnym im. Karola Kardynała Wojtyły w Krakowie. Wyjazd miał miejsce 20 grudnia 2014 roku i był uwieńczeniem wielotygodnowych przygotowań.

Nauczyciele wraz z uczniami pilnie ćwiczyli śpiew góralskich kolend i pastorałek. Wspólnie przygotowaliśmy prace na wernisaż aby się pięknie prezentowały na wystawie. Rodzice (zwłaszcza mamy) upiekły przepyszne ciasta i zrobiły smalec, a uczennice klasy szóstej (tradycyjnie już) upiekły moskole. Kupione zostały tradycyjnie robione wędliny, a dla gospodarza wyczarowano śliczny kosz, do którego włożyliśmy nadze dary.

W trakcie pobytu w muzeum uczniom towarzyszyli nauczyciele, pan dyrektor szkoły Jan Gacek, mamy niektórych uczniów, ks. proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach Andrzej Kamiński i pan wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

W tym roku z dziećmi z Boru kolędowali uczniowie z Rogoźnika a także zespół "Kliszczacy" z Tokarni. Do kolędowania dołączył się także Konsul Generalny Ukrainy Witalij Maksimenko wraz z małżonką. Zaśpiewali oni ukraińska kolędę.

Po przybyciu ks. kardynała i wielu znamienitych gości, których przedstawił dyrektor muzeum ks. Andrzej Józef Nowobilski kilka osób zostało poproszonych o zabranie głosu. Pan dyrektor szkoły w Borze, który został przedstawiony jako inicjator tych spotkań zabrał głos jako pierwszy. O zabranie głosu został również poproszony nowy wójt Gminy Szaflary pan Rafał Szkaradzński. Następnie ks. kardynał dokonał otwarcia wernisażu i zaczęło się wspólne kolędowanie.

Około godz. 14.00 pożegnaliśmy gościnne muzeum i wróciliśmy do domuRelacja: Małgorzata Gacek

Informacja na Podhale Region
Zdjęcia: Małgorzata Gacek