21 grudnia 2013„BORZAŃSKIE KOLYNDOWANIE”

21 grudnia 2013 r. Szkoła Podstawowa w Borze po raz dziewiąty gościła w progach Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Jak co roku dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Szaflary uczniowie klas I-VI, a także absolwenci i grono pedagogiczne mogli kolędować w tak zacnym miejscu. Wraz z nasym gazdom wójtem Stanisławem Ślimakiem i ks. proboszczem Andrzejem Kamińskim uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy 140 prac plastycznych, zgłoszonych do części plastycznej Tradycje bożonarodzeniowe w mojej miejscowości konkursu regionalnego "Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich" - edycja 2013 i szopek z Podhala, której dokonał ks. Kard. Stanisław Dziwisz.

Wernisaż rozpoczął się o godz. 12.00 krótką przemową dyrektora muzeum ks. Andrzeja Nowobilskiego. Następnie Dyrektor Jan Gacek powiedział kilka słów na temat konkursu organizowanego przez naszą szkołę, po czym wystąpił Wójt Stanisław Ślimak, który zaskoczył zebranych gości życzeniami w gwarze podhalańskiej Na scynście, na zdrowie… połączonymi z posypywaniem wszystkich owsem. Po przemowach przedstawicieli gmin goszczących na Kanoniczej rodzice: Pani Anna Golonka i Pan Władysław Jarząbek z uczennicami klasy drugiej, wręczyli ks. Kardynałowi koszyk z darami w imieniu całej naszej społeczności. W tak radosnej atmosferze, przy muzyce Wachów z Ostrowska, unosił się śpiew kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zgromadzeni goście, słuchając naszego repertuaru, mogli jednocześnie kosztować przywiezione przez nas potrawy regionalne. Miło było też spotkać się i pośpiewać ze Szkołą Podstawową w Rogoźniku oraz dziećmi i młodzieżą z Tokarni.

Wszystko co dobre szybko się jednak kończy, więc i my w godzinach popołudniowych byliśmy w domu. A potem… No cóż… Znowu wspomnienia z kolejnej wizyty w Krakowie i nadzieja, że już w grudniu sprawdzimy, czy Muzeum na Kanoniczej uporało się z uprzątnięciem owsa.

Uczestników konkursu – edycja 2013 - zapraszamy w imieniu dyrektora muzeum, ks. Andrzeja Nowobilskiego, do odwiedzania wystawy: SZOPKI Z PODHALA oraz PRACE PLASTYCZNE DZIECI „Tradycje Bożonarodzeniowe w mojej miejscowości” do 2 lutego przy Kanoniczej 19. Jednocześnie już dzisiaj zapraszamy do udziału w edycji 2014 tego konkursu. Więcej informacji i galeria zdjęć na naszej stronie internetowej www.szkolabor.org

Relacja: Wioletta LuberdaKolędownie w Muzeum Archidiecezjalnym im. Karola Kardynała Wojtyły w Krakowie.

Po raz dziewiąty ks. kardynał Stanisław Dziwisz dokonał otwarcia wernisażu prac plastycznych zrobionych na konkurs "Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich". Przez wszystkie te lata wernisaż ma miejsce w Muzeum Archidiecezajalnym im. Karola Kardynała Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19. Oprócz rysunków dzieci z podhalańskich szkół na wystawie znalazły sie także szopki zrobione na konkurs organizowany przez szkołę w Rogoźniku. Otwarcie wernisażu odbyło się 21 grudnia 2013 roku.

Przygotowanie do wyjazdu rozpoczęliśmy wiele tygodni wcześniej. Prace otrzymały nowe paspartu, uczniowie ćwiczyli kolędy pod czujnym okiem pani Wioletty Luberda, a uczniowie klasy VI tradycyjnie już upiekli "moskole". Trzeba było przygotować góralskie stroje, którymi zapewne zajęły się mamy. Jako dar dla ks. kardynała przygotowany został kosz ze smakołykami świątecznymi.

W trakcie pobytu w muzeum uczniom towarzyszyli nauczyciele, pan dyrektor szkoły Jan Gacek, mamy niektórych uczniów, ks. proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach Andrzej Kamiński i pan wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak.

Uczniowie naszej szkoły czują się w muzeum bardzo swobodnie, serdeczność pracowników daje poczucie bezpieczeństwa. Bez skrępowania można się posilić i przygotować do występu. W tym roku z dziećmi z Boru kolędowali uczniowie z Rogoźnika a także dzieci z Bogdanówki.

Po przybyciu ks. kardynała i wielu znamienitych gości, których przedstawił dyrektor muzeum ks. Andrzej Józef Nowobilski kilka osób zostało poproszonych o zabranie głosu. Pan dyrektor szkoły w Borze, który został przedstawiony jako inicjator tych spotkań zabrał głos jako pierwszy. Pan wójt Gminy Szaflary po zabraniu głosu złożył wszystkim tradycyjne góralskie życzenia posypując wszystkich owsem. Wszyscy, którzy zostali poproszeni o głos dziękowali za możliwość spotkania się w takim ważnym miejscu dla katolików archidiecezji krakowskiej. Następnie ks. kardynał dokonał otwarcia wernisażu i zaczęło się wspólne kolędowanie.

Około godz. 14.00 pożegnaliśmy gościnne muzeum i wróciliśmy do domu

Relacja: Małgorzata GacekZdjęcia: Małgorzata Gacek