20 grudnia 2008
Wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.


Już po raz czwarty 20.12.2008r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze, dyrektor szkoły Jan Gacek, grono pedagogiczne: Halina Gacek, Małgorzata Gacek, Anna Kalata, Dorota Sikoń, Małgorzata Szewczyk, Dominika Schlegel-Żołtek, siostra Małgorzata Brzezińska, rodzice, Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak, a także laureaci części plastycznej i teoretycznej konkursu „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich”, edycja 2008 z Leśnicy, Długopola, Bańskiej Wyżnej, Szaflar, Zębu, Gliczarowa Dolnego, Gminnego Przedszkola w Szaflarach, Maruszyny Dolnej, Ludźmierza, Zaskala, Skrzypnego, Maruszyny Górnej wraz ze swoimi opiekunami i rodzicami uczestniczyli w otwarciu wystawy „Szopki spod Babiej Góry oraz prace malarskie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borze” w Muzeum Archidiecezjalnym im. kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Wyjazd ten w całości sfinansowany został przez Urząd Gminy Szaflary.
Wystawę otworzył ks. kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski w obecności ks. biskupa pomocniczego Jana Szkodonia, ks. biskupa pomocniczego Józefa Guzdka, ks. infułata Janusza Bielańskiego, ks. Infułata Bronisława Fidelusa, dyrektora muzeum ks. dr Andrzeja Józefa Nowobilskiego, ks. Bogusława Targosza – proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Zawoi Górnej, pomysłodawcy na szopkę babiogórską oraz zebranych gości.
Coroczne wizyty w Muzeum to dla nas wielkie przeżycie, ponieważ przypadają one w okresie wielkiego oczekiwania na nadejście małego Jezusa i czas ten, chociaż krótki, ale bogaty w wewnętrzne przeżycia, możemy spędzić wraz z Księdzem Kardynałem.
Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz objął honorowy patronat nad konkursem
„Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich”.
Jak co roku, tak i tym razem, nasze spotkanie było bardzo uroczyste i przypominało o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękny występ, w trakcie którego zaproszeni goście mogli posłuchać 11-stu kolęd i pastorałek góralskich. Laureaci konkursu plastycznego „Tradycje bożonarodzeniowe w mojej miejscowości” wręczyli Księdzu Kardynałowi swoje prace, pięknie oprawione, natomiast laureaci części teoretycznej wręczyli Jego Eminencji książkę zawierającą wszystkie materiały nadesłane na konkurs edycja 2008. Zaproszonym gościom bardzo podobało się kolędowanie małych górali.
Babcie i mamy naszych uczniów: Kukulak Lucyna, Anna Milan, Adam Kustwan, Maria Kustwan, Helena Łukaszczyk, Grażyna Furczoń, Wacław Furczoń, Halina Pawlikowska, Stanisława Zyzańska, Maria Bryja, Urszula Król, Janina Gacek przygotowały specjalnie na tę okoliczność pyszne góralskie potrawy a także sami uczniowie klasy szóstej pod opieką pani Małgorzaty Gacek upiekli moskole.
Dowiezieniem i rozłożeniem na stołach tych smakowitości zajęli się: Leszek Sikoń, Małgorzata Gacek, Grażyna i Wacław Furczoniowie. Ufamy, że wizyta w Muzeum przy ul. Kanoniczej 19 – 21 nie była ostatnia i za rok znów będziemy mogli gościć w tak zacnych murach.
Już dziś zapraszamy na kolejną wystawę i udział w konkursach plastycznym i teoretycznym. Więcej informacji o kolędowaniu z Księdzem Kardynałem a także galerie zdjęć można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły www.szkolabor.org
Tekst Dorota SikońZdjęcia: Halina Gacek, Dorota Sikoń