21 grudnia 2018

Szkolna wigilia

Wigilia czyli wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". W naszej szkole nie czekaliśmy do pierwszej gwiazdy na niebie aby zasiąść do stołu wigilijnego. Chcieliśmy być przez chwilę razem jako duża "szkolna rodzina" zanim usiądziemy do stołów w swoich własnych domach z członkami naszych rodzin.

Różnorodne potrawy przygotowali rodzice naszych uczniów, a było tego oj było. Zanim zaczęliśmy dogadzać naszym podniebieniom wysłuchaliśmy opisu narodzenia Jezusa z Ewangelii w/g św. Mateusza. A potem były życzenia: Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim uczniom i nauczycielom, wysłuchaliśmy życzeń samego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które dotarły do nas wraz z egzemplarzem "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Także dotarły do nas życzenia rodziny obdarowanej przez uczniów w akcji "Szlachetna paczka". Również Samorząd Uczniowski przygotował swoje życzenia, a na koniec każdy z każdym łamał się opłatkiem lub zwycajnym chlebem.

Posileni wigilijnymi potrawami urządziliśmy sobie koncert kolęd. Zabrzmiały kolędy tradycyjne, pastorałki i kolędy góralskie. Śpiewali uczniowie starsi, uczniowie młodsi i soliści. Było to niesamowite duchowe przeżycie.

Relacja: Małgorzata Gacek

Zdjęcia: Halina Gacek