09 grudnia 2018

Szlachetna Paczka
Bo pomaganie jest fajne!
Pod takim hasłem ruszyła XVIII edycja Szlachetnej Paczki, do której po raz trzeci przyłączyli się uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice i nauczyciele.

Finał Szlachetnej Paczki, który co roku odbywa się na początku grudnia, nie przez przypadek nazywany jest „weekendem cudów”. To czas niezwykłej mobilizacji oraz setek tysięcy małych i wielkich gestów, które sprawiają, że ludzie na nowo zaczynają sobie ufać. W tym roku chcieliśmy wspomóc naszą paczką osobę samotną, seniora, jednak po weryfikacji historii i potrzeb tych osób stwierdziliśmy, że są one specyficzne i możemy nie podołać oczekiwaniom, dlatego w połowie listopada wybraliśmy rodzinę, której potrzeby były realne do zrealizowania przez uczniów, nauczycieli i rodziców, a następnie przygotowywaliśmy dla nich pomoc dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb. W sobotę 8 grudnia dostarczyliśmy zapakowane paczki do magazynu przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, skąd zostały zawiezione przez wolontariuszy do konkretnych rodzin. Sobotni finał Szlachetnej Paczki wspierały pomocą nasze dwie uczennice Oliwia Cisoń i Kamila Jarząbek, które w ramach wolontariatu cały dzień pomagały, pakowały, wypakowywały paczki przywożone do magazynu w Nowym Targu.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Relacja: Dominika Sięka-Guzda

Zdjęcia: Dominika Sięka-Guzda