26 października 2018

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

26 października uczniowie klas I - VIII naszej szkoły byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym w ramach realizacji projektu "Pomniki historii związane z walkami wyzwoleńczymi w 100 -lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę". Na terenie tego najmniejszego w Polsce Parku Narodowego mogliśmy podziwiać najpiękniejszy fragment Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej w Dolinach Prądnika i Sąspówki. Najpierw poznaliśmy trochę historii związanej z ruinami zamku w Ojcowie z XIV w. i oglądaliśmy film przyrodniczy na temat tego, jak powstała tak urozmaicona i bogata rzeźba krasowa, na którą składają się strome ściany wąwozów zbudowanych z wapieni skalistych wznoszące się do wysokości 50 m. Przyjmują one fantastyczne kształty i legendarne nazwy, np. Maczuga Herkulesa, Skały Mickiewicza i inne. Warto wspomnieć, że widzieliśmy też kaplicę "Na Wodzie". Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem późnorenesansowego XVI - wiecznego zamku w Pieskowej Skale. Tam wysłuchaliśmy m.in. legendę o Dorotce i dowiedzieliśmy się, że podczas powstania styczniowego w 1863r. doszło tu do walk żołnierzy gen. Mariana Langiewicza z oddziałami carskimi. Natomiast po posiłku udaliśmy się do największej i najsławniejszej Jaskini Łokietka. Podążając głównym korytarzem podziwialiśmy trzy komory o nazwach: Sala Rycerska, Kuchnia i Sypialnia. Pani przewodnik opowiedziała nam o mieszkańcach tej jaskini czyli nietoperzach. W drodze powrotnej przeszliśmy jeszcze przez Bramę Krakowską utworzoną przez dwie bryły wapienne o wysokości 15 m i udaliśmy się do domu.

Relacja: Wioletta Luberda

Zdjęcia: Małgorzata Gacek