06 lutego 2019
Zabawa karnawałowa klas młoszych

Karnawał, zapusty - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem lev?re ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso").

W naszej szkole, jak co roku dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy 1 i klasy 2 miały wspólny bal karnawałowy. Przygotowywały się do tego wydarzenia już dużo wcześniej, wykonały ozdoby i dekoracje na salę, samodzielnie udekorowały miejsce zabawy, wykonały maski. Dzięki pomocy rodziców przepięknie ubrały się w postacie ulubionych bohaterów bajek. Dziewczynki to przede wszystkim były księżniczki, Calineczki, wróżki, a chłopcy Zorro, Batman, niektórzy mieli własnoręcznie wykonane maski. Zabawa zaczęła się wspólnymi zabawami w "Jeża", "Stary Niedźwiedź", "Mam chusteczkę haftowaną". Wspólne zabawy umilała nam muzyka, którą dzieci znają z zajęć edukacyjnych a więc była możliwość wspólnego śpiewania i integracji dzieci młodszych.

Dzieci dowiedziały się o historii, tradycji i zwyczajów zabaw karnawałowych w Polsce. Wykonały przepiękne prace plastyczne dotyczące tradycji balów karnawałowych, które można podziwiać na wystawce.

Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

Relacja Halina Gacek

Zdjęcia: Halina Gacek