maj 2019

WIZYTY ZAWODOZNAWCZE UCZNIÓW KLASY VII i VIII

W ramach szkolnych zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klasy VII oraz VIII osobiście poznawali różne aspekty formalno - prawne zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz pracy na stanowisku sprzedawcy, informatyka, fotografa i elektryka.

Spotkania miały na celu nie tylko przybliżenie uczniom konkretnych zawodów, ale także uświadomienie im, że dobry zawód to taki, którego wykonywanie sprawia przyjemność, czego dowodem były wizyty w niżej wymienionych firmach na terenie Nowego Targu.

W zakładzie fotograficznym Pana Dawida Ancew młodzież mogła zobaczyć jak wyglada obróbka zdjęć, jakie programy komputerowe są najczęściej używane oraz przyglądnąć się jak wygląda sporządzanie fotografii do dokumentów.

W Firmie Informatycznej Astrum Pana Janusza Natkaniec, która specjalizuje się w programach przeznaczonych dla farmacji oraz oprogramowaniach dla handlu i gastronomii, uczniowie mogli dowiedzieć się jak otworzyć własną firmę, jak sprzedawać kasy fiskalne i terminale płatnicze oraz czym jest i do czego służy podpis elektroniczny.

Natomiast u Pana Tomasza Węglarczyka - właściciela firmy Alarm System, zajmującej się nowoczesnymi systemami zabezpieczeń, uczniowie zobaczyli jak wygląda tzw. "inteligentny dom", w którym z poziomu aplikacji można sterować wszystkimi urządzeniami elektrycznymi. Taki dom posiada między innymi innowacyjne systemy i rozwiązania, które nie tylko zwiększają wygodę jego mieszkańców, zapewniają im bezpieczeństwo, ale również pozwalają wprowadzać oszczędności w wydatkach za energię elektryczną i cieplną.

Takie lekcje przybliżają uczniom poznanie aspektów pracy w danym zawodzie lub na danym stanowisku, a spotkania z ludźmi, którzy z pasją podchodzą do swojego zawodu na pewno motywują do bardziej przemyślanych wyborów własnej kariery edukacyjnej.

Relacja: Iwona Musiał

Zdjęcia: Iwona Musiał