20 października 2017

Wycieczka do Zabrza i Chorzowa

"Złoto jest najcenniejszym kruszcem, tak samo jak węgiel najcenniejszym surowcem energetycznym. Z tego też względu węgiel nazywany jest czarnym złotem"

Każde dziecko Szkoły Podstawowej w Borze wie jak wygląda węgiel i do czego służy, ale jak się go wydobywa, to już była niewiadoma. Niewiadoma aż do 20 października 2017 r. Wtedy właśnie miała miejsce wycieczka uczniów szkoły w Borze do Kopalni Węgla Kamiennego w Zabrzu. Odbyła się ona w ramach projektu "Z techniką za pan brat - wykorzystywanie techniki do codziennego życia", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Szaflary w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w dziedzinie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Zwiedzając Sztolnię "Królowa Luiza" dzieci zobaczyły najprawdziwszy węgiel i sprzęt, którym się go wydobywa. Począwszy od "pyrlika" i "żeloska" (które znajdują się w górniczym godle) po najnowocześniejsze maszyny, olbrzymią piłę do podcinania pokładu węglowego zwaną wrębiarką, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy. Wędrując wyrobiskiem trzeba było się mocno schylać lub iść w kucki, bo wysokość wynosiła miejscami 90 cm. Bardzo były przydatne w tych miejscach ochronne kaski górnicze, w które nas zaopatrzono przed zwiedzaniem kopalni. Super atrakcją zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” był przejazd górniczą kolejką karlik, dzięki której można było poczuć się jak "hajer" (górnik)jadący na szychtę.

Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium w Chorzowie pt. "Do krańców Wszechświata". Przemierzyliśmy Układ Słoneczny i poznali jego rozmiary. Następnie Drogę Mleczną i ogromne przestrzenie, które dzielą nas od innych galaktyk. Dzięki specjalnym projektorom zbliżyliśmy się do wielu z nich. To była prawdziwa podróż po Wszechświecie.

Na koniec cieszyliśmy oczy przepięknym jesiennym parkiem, który rozciąga się wokół Planetarium. Dzieci zbierały żołędzie i kasztany i próbowały nawiązać kontakt z wiewiórkami.

Relacja: Gacek Małgorzata

Zdjęcia grupa I "Strefa techniki"
Zdjęcia grupa II "Strefa techniki"
Zdjęcia grupa III "Mali pomocnicy sztygara"