22 grudnia 2017

Szkolna wigilia.

¦więta Bożego Narodzenia obchodzone s± od IV w n.e. (od narodzenia Chrystusa) - chociaż dokładna data narodzenia Jezusa nie jest znana. W tradycji chrze¶cijańskiej Wigilia upamiętnia agape, czyli ucztę pierwszych chrze¶cijan na pami±tkę wieczerzy Pańskiej. Nazwa „wigilia” pochodzi z łacińskiego słowa „vigiliare” – czuwanie.

Dnia 22.12.2017r. w ostatni dzień przed przerw± ¶wi±teczn± mieli¶my w naszej szkole wigilię. Uczniowie klas VI i VII ustawili stoliki na korytarzu przy choince udekorowanej własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Było tak, jak na prawdziwej wigilii w naszych domach. Po modlitwie, któr± poprowadziła siostra Renata, nasza koleżanka Karolina przeczytała opis narodzenia Jezusa z Pisma ¦więtego, a potem łamali¶my się opłatkiem. Niestety, nie mogli¶my podchodzić do siebie, bo nie było miejsca, ale i tak życzenia były szczere i wzruszaj±ce.

Potem siedli¶my do stołu. Jedzenia było mnóstwo. Uczniowie przynie¶li różne sałatki - sałatkę owocow± i dwie sałatki jarzynowe, były też rozmaite słodycze i ciasta.

Na koniec ¶piewali¶my kolędy. Najwięcej było kolęd góralskich, ale takie tradycyjne też ¶piewali¶my. Wigilia szkolna to fajne wydarzenie. Wszyscy byli dla siebie bardzo mili. I chociaż przygotowanie wymaga dużo pracy, to my¶lę, że za rok też będzie taka wigilia.

Relacja: Oliwia Cisoń kl. VI

Zdjęcia: Wioletta Luberda,