26 marca 2018Jak? Po co? Dlaczego? Pierwszy Szkolny Dzień Nauki w Borze

Dnia 26.04.2018r. w naszej szkole odbył się Dzień Nauki, który miał na celu zachęcić uczniów do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, a także aby zmobilizować ich do aktywnego i twórczego działania.

Zaangażowanie uczniów w realizację tego projektu było bardzo duże. Wszyscy uczniowie klas IV - VII zgłosili swoje uczestnictwo, niektórzy przygotowali nawet kilka eksperymentów.

Uczniowie z klasy IV przedstawili następujące doświadczenia: lewitujące jajko, znikający atrament, balon samopompujący się, lawa w butelce, znikająca kawa. Klasa V przygotowała również bardzo ciekawe doświadczenia między innymi: gumowe jajko, tęcza ze skittelsów oraz lampa lawa. A klasa VI wykonała wulkan, balon trzymający szklanki, poduszkowiec, znikający statek, tornado w butelce. Z kolei uczniowie klasy VII zademonstrowali ciecz nieniutonowską (to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe), węże Faraona (mimo swojej nieszkodliwości, robią naprawdę niezłe wrażenie), jajko wpadające do butelki.

Uczniowie pochwalili się umiejętnościami, których każdy może się nauczyć i zrobić takie doświadczenia w domu. Była to wspaniała lekcja chemii i fizyki, każdy uczeń mógł się poczuć jak naukowiec.

Najmłodsi uczniowie byli wszystkimi doświadczeniami zachwyceni. Mam nadzieję że takie dni w naszej szkole będą częściej.

Relacja: Monika Jędrol, Kamila Jarząbek kl.VI

Zdjęcia: Anna Kalata