28 września 2017

Wycieczka do Bochni i Lipnicy Murowanej

Św. Kinga nierozerwalnie kojarzy się z... solą. To za jej przyczyną jak głosi legenda w Polsce zaczęto wydobywać ten niezmiernie ceniony wówczas produkt jakim jest sól. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze wysłuchali tej legendy będąc na wycieczce w kopalni soli w Bochni. Wycieczka miała miejsce dnia 28 września 2017 r. Odbyła się ona w ramach projektu "Z techniką za pan brat - wykorzystywanie techniki do codziennego życia", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Szaflary w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w dziedzinie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Już wielkim przeżyciem dla dzieci był zjazd windą 200 m. pod ziemię szybem "Campi", co z łaciny na język polski tłumaczy się "pole". Atrakcją okazał się przejazd niecodzienną kolejką wzdłuż korytarza powstałego podczas wydobywania soli. Wagonik miał tylko jedną ławkę i trzeba było na niej siedzieć okrakiem. Mijaliśmy atrakcje jakie oferuje zwiedzającym kopalnia, które potem zaliczyliśmy z panią przewodnik pięknie prezentującą się w mundurze górnika. Wycieczka po kopalni to podróż w czasie, która ma początek w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Spotkanie z osobami z przed setek lat było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych i hologramów. W kopalni znajduje się duża kaplica pod wezwaniem Św. Kingi, w której odbywają się różne nabożeństwa. Zwiedzanie zakończyło się w największej z komór o nazwie "Ważyn", w której mogliśmy odpocząć ii zaczekać na swoją kolej wyjazdu na powierzchnię.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był pobyt w Lipnicy Murowanej. Miejscowość słynie z tego, że urodził się w niej i wychował Św. Szymon z Lipnicy, a także Św. Urszula Ledóchowska i jej siostra bł. Maria Teresa Ledóchowska. Sanktuarium św. Szymona zostało ufundowane przez Stanisława Lubomirskiego w latach 1636 – 1648. Powstało ono na miejscu rodzinnego domu św. Szymona. W 1923 roku do kościoła trafiły relikwie św. Szymona. Kościółek jest prześliczny, a relikwie znajdują się w tylnej części głównego ołtarza. W Lipnicy Murowanej, miejscowości liczącej 5,5 tys. mieszkańców są aż trzy kościoły. Oprócz sanktuarium Św. Szymona jest kościół po wezwaniem Św. Leonarda z wieku XII lub XIII oraz kościół parafialny pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła.

Uczniowie oraz opiekunowie wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Relacja: Małgorzata Gacek

Zdjęcia: Halina Gacek, s.Renata Janeczko. A.A. Kustwan